Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia szkoły

W roku 1862 postawiono budynek szkolny o jednej izbie do nauki dzieci - jednej izbie mieszkalnej dla nauczyciela z kuchnią i spiżarką. Cały budynek pokryty słomą. W roku 1881 powiększono jedno okno w klasie i dano podłogę.
(Zapis jednego z najstarszych dokumentów jaki zachował się na temat szkoły w Dylągowej)

Zalążki kształcenia, a właściwie nauczania dzieci w Dylagowej istniały już na początku XIX wieku, kiedy to miejscowy katecheta zatrzymywał w niedzielę po nieszporach chłopców i uczył ich z książeczek do nabożeństwa ministrantury oraz śpiewów kościelnych. Nauka czytania wystarczała do posługiwania się w czasie nabożeństw, natomiast umiejętność pisania nie była już konieczna, toteż pisać nie uczono.

Pierwsze zajęcia odbywały się na plebanii, a z biegiem czasu - gdy grupka chętnych była coraz większa - przeniesiono się na organistówkę. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wybudowano na tejże organistówce dom drewniany z jedną izbą lekcyjną oraz mieszkaniem dla nauczyciela. Była to już "prawdziwa szkoła" dla dziatwy płci obojga, w której uczono umiejętności nie tylko czytania, ale również pisania i rachowania.

Widocznie i ten budynek okazał się za mały na potrzeby prawdziwej szkoły, bo wkrótce wieś zakupiła od Żyda starą karczmę wraz z przyległym ogrodem, na którym wybudowano murowaną szkołę z dwoma izbami lekcyjnymi i mieszkaniem dla nauczyciela. Na przełomie wieków(XIX/XX) zakupiono również dom drewniany jednoizbowy położony w Dylągowej Górnej, w którym odbywały się zajęcia szkolne, a po kilku latach wybudowano dom drewniany z dwoma izbami lekcyjnymi i mieszkaniem. Tak więc przed I wojną światową funkcjonowały dwie szkoły ludowe utrzymywane przez wieś i nadzorowane przez władze oświatowe. Podobnie było w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej nauka w obydwu szkołach odbywała się, ale z długimi przerwami w czasie działań frontowych. W październiku 1945 roku w czasie podpalenia wsi przez UPA, spłonęły obydwie szkoły, a ludność osiedliła się w przyległych miejscowościach po lewej stronie Sanu. Dopiero wiosną 1948 r. co odważniejsi wracali na zgliszcza i wznosili prymitywne zagrody. O nauczaniu dzieci nie było wówczas mowy. Wczesną wiosną 1949 roku wynajęto jedną izbę w domu Franciszka Piroga oraz jedną u Macieja Banasia w Dylągowej Górnej, gdzie odbywały się lekcje dla dzieci najmłodszych klas. Starsze dzieci - jeżeli chciały ukończyć szkołę podstawową - chodziły codziennie do Dąbrówki Starzeńskiej lub do Dynowa.

Równolegle z budową własnych domostw, mieszkańcy wsi przystąpili do budowy szkoły na starym placu w Dylągowej Dolnej. Nowy budynek drewniany o trzech izbach lekcyjnych, z mieszkaniem dla kierownika szkoły oddano do użytku w 1951 roku, co umożliwiło zorganizowanie pełnej siedmioklasowej szkoły. W 1956 roku wybudowano również budynek szkolny drewniany w Dylągowej Górnej, jako punkt filialny I-IV. W szkołach tych odbywały się zajęcia do stycznia 1986r. Wtedy to przekazano do użytku nową szkołę, w której uczniowie mają znacznie lepsze warunki do nauki.







 

SZKOŁA W CHWILI OBECNEJ

Rok szkolny 2005/2006 był rokiem zmian dla społeczności szkolnej w Dylągowej. Od 1 września 2000r. w budynku szkolnym funkcjonowały dwie szkoły - szkoła podstawowa i gimnazjum jako dwie odrębne placówki. Od 1999/2000 do 01.12.2005r. szkołą podstawową kierowała p. mgr Agata Śliwa, a gimnazjum powstałym w wyniku reformy strukturalnej szkolnictwa - p. mgr Irena Bilska. W tym też czasie, utworzone w szkole, gimnazjum funkcjonowało jako oddział zamiejscowy Zespołu Szkół Nr 4 w Pawłokomie.
Od XII 2005 Zespołem Szkół kierował p. mgr Grzegorz Marszałek, powołany na stanowisko dyrektora placówki na drodze konkursu.Zespół nauczycieli pracujących w zespole liczy 18 osób. Szkoła cały czas kontynuuje program Edukacji regionalnej: "Szkoła szanująca tradycję". Organizowane są również imprezy plenerowe promujące zdrowy styl życia. Widoczne jest to zwłaszcza podczas różnorodnych uroczystości szkolno-środowiskowych, na które szkoła stara się zapraszać ciekawych gości.  Honorowym gościem "Pikniku Rodzinnego" (lipiec 2006) był wielokrotny mistrz świata w akrobatyce sportowej, pan Józef Radoń, wychowanek tutejszej szkoły.
Uczniowie chętnie i z powodzeniem biorą udział w różnorodnych konkursach promujących szkołę w środowisku i regionie. Szkoła szczyci się swoimi recytatorami, uczniami utalentowanymi teatralnie, sportowo. Zespół Szkół utrzymuje dobrą współpracę z innymi szkołami. Prężnie działają organizacje szkolne i kółka zainteresowań: Samorząd Uczniowski, Liga Ochrony Przyrody. Wydawana jest gazetka szkolna „Spod Ławki”, która w rankingu wojewódzkim uplasowała się na II pozycji. Biblioteka szkolna na bieżąco poszerza swój księgozbiór. Szkoła dba o wszechstronny rozwój wychowanków. Obok zajęć dydaktycznych organizuje różnego rodzaju wycieczki oraz inne uroczystości, takie jak: Wigilia szkolna,Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Święto Pieczonego Ziemniaka ora wiele innych.
Szkoła z roku na rok powiększa własną bazę dydaktyczną. W roku szkolnym 2005/2006 utworzono w szkole drugą pracownię komputerową i wyposażono obydwie w nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Również w szkolnej bibliotece jest dostęp do Internetu; funkcjonuje tu Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.W roku szkolnym 2015/2016 doposażono bibliotekę szkolną w nowe książki oraz lektury z programu "Książki Marzeń".Doposażona została również stołówka szkolna w nowe krzesełka, stoliki oraz potrzebny sprzęt kuchenny. 5 października 2015 r. przy szkole zostały odsłonięte pamiątkowe pomniki ku czci pomordowanych przez UPA mieszkańców Dylągowej. 
Obecnie stanowisko dyrektora sprawuje p. mgr Józef Sarnicki.


 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny